PET pudeles stāsts

nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image
  1. Šādi izskatās PET pudele…. Lai gan pirmās PET jeb PoliEtilēnTereftalāta pudeles patentētas salīdzinoši nesen – tikai 1973. gadā –, tās pamazām izkonkurē no iepakojuma tirgus smagās stikla pudeles. Veikalu plauktos rindojas tūkstošiem PET pudeļu, kurās pildīts ūdens un dažādi atspirdzinoši dzērieni. Līdz šim tikai stiklu cildinājām kā bezgalīgi un pilnībā pārstrādājamu materiālu, taču arī PET pudeles ir pārstrādājamas – plastmasu var pārstrādāt un atkārtoti izmantot līdz pat 30 reizēm.
  2. PET pudeles pārstrādes ceļš sākas atkritumu konteinerā, parasti (bet ne vienmēr) – dzeltenā. Līdzās PET pudelēm jānonāk arī plastmasas plēvei, šampūna un līdzīgas cietās plastmasas pudelēm, taču noteikti ne vienreizlietojamiem traukiem, jogurta un krējuma trauciņiem, jo tos Latvijā nepārstrādā.
  3. Konteineros sašķirotās PET pudeles atkritumu apsaimniekotājs sapresē ķīpās un ved uz rūpnīcu „PET Baltija” Jelgavā, kur tās pārtop vērtīgā Latvijas eksportproduktā – dažādas krāsas PET pārslās. Rūpnīca Latvijā darbojas kopš 2003. gada, un ik gadu te tiek pārstrādāts ap 24 000 tonnu pudeļu.
  4. Pēc tam, kad ķīpas novietotas uz konveijera un izjauktas, pudeles nonāk priekšmazgāšanā. Te nomazgā lielāko daļu smilšu, etiķešu un citu netīrumu.
  5. Priekšmazgāšanai seko pudeļu šķirošana uz automātiskās līnijas. Šeit pudeles tiek sašķirotas pa krāsām, no PET plūsmas tiek nodalīti citu plastmasu vai materiālu priekšmeti. PET plūsmas kontroli veic rūpnīcas darbinieki, kuri izlasa tos piemaisījumus, ko iekārta nav spējusi atšķirt.
  6. Derīgā pamatplūsma pēc šķirošanas nokļūst dzirnavās un tiek samalta līdz noteikta izmēra PET pārslām. Samaltais materiāls ar ūdens palīdzību nonāk mazgāšanas iekārtā, kur ar temperatūras un sārmaina ķimikāliju maisījuma palīdzību no PET pārslām tiek nomazgāta līme, pielipušās etiķetes un citi piemaisījumi. Daļu no piemaisījumiem pēc mazgāšanas atdala ar vibrosietu palīdzību. Izmantotā ķīmija un netīrais ūdens daļēji tiek atkārtoti izmantoti priekšmazgāšanā, bet pārējais daudzums nonāk notekūdeņu attīrīšanas iekārtā. Pēc attīrīšanas ūdens daļēji nonāk atpakaļ mazgāšanas procesā.
  7. Samaltais materiāls pa cauruļvadiem nonāk flotācijas tipa atdalīšanas iekārtā. Tā kā PET ir smagāks par ūdeni, tad PET pārslas iekārtā nogrimst, bet korķu un etiķešu materiāls uzpeld. Abas šīs materiālu plūsmas tiek atdalītas, un jau tīrās PET pārslas bez piemaisījumiem nonāk iekārtā, kurā tās tiek papildus nomazgātas no mazgāšanas ķīmijas atliekām.
  8. Pēc papildu mazgāšanas PET pārslas ar sakarsēta gaisa palīdzību tiek izžāvētas un attīrītas no PET putekļiem un papīra šķiedru atliekām. Par desu ražotājiem smej, ka tie pārstrādās pat cūkas kviecienu, un PET pārstrādē ir līdzīgi – jaunu dzīvi sāk ne tikai pudeles, bet arī korķi. Otrreiz izmanto arī izšķīdušās etiķetes un notekūdeņu priekšattīrīšanas sistēmas dūņas, kas satur PET smalkās daļiņas, – tās lieto asfalta un betona ražošanā.
  9. Sausās pārslas saber 1,5 kubikmetru lielos polipropilēna maisos, kuros pārslas tiek uzglabātas noliktavā un transportētas klientiem. No vienas pudeles var iegūt 35 – 40 gramus pārslu. Pārslu krāsa atkarīga no PET pudeļu krāsas: no caurspīdīgām pudelēm iegūst caurspīdīgas, no zaļām – zaļas, no zilām – zilas PET pārslas.
  10. PET pārslas var izmantot ļoti plaši – lietojot tīru PET vai kombinējot ar citiem materiāliem, no tām ražo saimniecības preces, sporta inventāru un pat apģērbu. Turklāt „PET Baltija” ražotās augstvērtīgās pārslas izmanto arī dzērienu pudeļu sagatavēm (jeb preformām), kas izskatās pēc biezām mēģenēm ar vītni korķim. Kad preformas nokļūst pie produktu ražotāja, atliek izpūst dzērienam raksturīgo pudeles formu, piepildīt trauku, uzskrūvēt korķīti un uzlīmēt etiķeti.

Atslēgvārdi:

Pagaidām komentāru nav.

Pievienot komentāru