Tetrapakas stāsts

nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image
 1. Lai tetrapaka nonāktu līdz pārstrādei, tai jānokļūst pareizajā atkritumu konteinerā. Tetrapakas sastāvā ir gan papīrs, gan alumīnijs un polietilēns, tāpēc šķirojot rūpīgi jāseko norādēm uz konteineriem un paka jāieliek attiecīgajā atkritumu tvertnē. Nekādā gadījumā – pie sadzīves atkritumiem.
 2. Atkritumus šķiro vēlreiz, šoreiz – ar rokām.
 3. Sašķirotās pakas sapresē ķīpās, tādējādi padarot ērtākas pārvadāšanai. Ķīpas tiek nogādātas “Līgatnes papīrfabrikā”.
 4. Vispirms tetrapakas sasmalcina un tad mērcē, lai atdalītu papīru no polialumīnija kārtas. Plastmasa, kniedes, skaviņas un citas nešķīstošas makulatūras sastāvdaļas tiek atdalītas no celulozes masas. Atdalīto polietilēnu un alumīnija foliju turpmāk var izmantot plastmasas mēbeļu vai enerģijas ražošanā.
 5. Sasmalcināto papīra masu lielā katlā kopā ar ūdeni vāra putrā, kas pēc tam pa caurulēm nonāk izklāšanai uz ruļļiem.
 6. Slapjā pelēkā putra plānā slānī tiek izklāta uz ruļļiem, kur tā pamazām sacietē.
 7. Tinot ap ruļļiem, pārstrādāto masu pakāpeniski karsē un žāvē, līdz iznākumā ap serdeni vijas gluda papīra loksne.
 8. Papīrfabrika “Līgatne” ir atradusi veidu, kā no polialumīnija slāņa atdalīt izcilo pirmreizējo celulozes šķiedru, kas ir gara un izturīga un ļoti uzlabo papīra īpašības.
 9. Šādi tiek ražots zīmēšanas un rakstāmais papīrs, kā arī materiāls papīra iepirkuma somu ražošanai. No papīra loksnēm gatavo dažāda lieluma čaulītes tualetes papīra un citu materiālu uztīšanai. Papīra ruļļus kā tapešu pamatnes eksportē uz Ukrainu, pārējo produkciju arī uz Lietuvu, Slovākiju, Čehiju, Skandināvijas valstīm. Tālākais sadarbības partneris šobrīd ir Čīle.

Atslēgvārdi:

 1. Toms 27/05/2012 21:39
  #

  Tad rodas jautājums, kurš būtu attiecīgais konteiners. Īsi un konkrēti – vai tetrapakas drīkst vai nedrīkst mest konteineros, kas paredzēti papīram? :)

 2. Aljonka 28/05/2012 13:07
  #

  Sveiki!
  Kur tad likt tetrapakas no jogurtiem un sulām? Vai papīra konteineros?

 3. demo 26/06/2012 15:42
  #

  Būtu eleganti, ja es spētu sniegt tik pat īsu un konkrētu atbildi. Diemžēl nevaru. Dažādās pašvaldībās tas ir dažādi – resp., tas ir atkarīgs no konkrētās administratīvās teritorijas atkritumu apsaimniekotāja.

 4. demo 24/07/2012 13:14
  #

  Dažādās pašvaldībās tas – diemžēl (jo mums, iedzīvotājiem, būtu vieglāk, ja kārtība visur būtu vienāda) – ir dažādi. Šis jautājums jāuzdot atkritumu apsaimniekotājam, ar ko pašvaldība, kuras teritorijā jūs dzīvojat, ir noslēgusi līgumu.

Pievienot komentāru